Państwo Watykańskie będzie miało swój bank centralny, któremu powierzone zostaną zadania kontrolne – donosi w dzisiejszym „Il Giornale” Andrea Tornielii.
Watykanista zapowiada, że jutro ma zostać ogłoszone Motu proprio Benedykta XVI, wprowadzające w życie na terenie najmniejszego państwa świata normy zawarte w konwencji monetarnej podpisanej 17 grudnia 2009 r. w Brukseli między Unią Europejską a Państwem Watykańskim.
Przepisy dotyczące walki z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy wejdą w życie natychmiast i będą miały zastosowanie do wszystkich instytucji Stolicy Apostolskiej. Decyzją Ojca Świętego ma też zostać wprowadzona specjalna instytucja kontrolna, której zadaniem będzie czuwanie nad wprowadzaniem wspomnianych norm w życie, a której będzie przewodniczył kard. Attilio Nicora, kierujący Administracją Dóbr Stolicy Apostolskiej.
Nowy system koncentruje się wokół trzech punktów: po pierwsze, swobodny przepływ pewnej sumy euro emitowanej w Watykanie. Dotychczas watykańskie euro było dostępne wyłącznie dla kolekcjonerów. Obecnie emisja została zwiększona do sumy 2.300.000 euro, oraz pewna kwota zmienna związana z liczbą mieszkańców, a więc niewielka. Jednak przynajmniej 51 proc. tej sumy znajdzie się w obiegu. Można więc będzie natrafić na euro z wizerunkiem papieża.
Dwa pozostałe punkty kluczowe dotyczą zapewnienia większego nadzoru i kontroli zapobiegających oszustwom i walki z praniem brudnych pieniędzy. Watykan przyjmie i wdroży dyrektywy wydane w tych sprawach przez Parlament Europejski. W ten sposób Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju będzie można uruchomić proces oceny możliwości wpisania Watykanu na „białą listę” krajów, które stosują międzynarodowe standardy przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.
Właśnie Instytut Dzieł Religijnych (IOR) i jego prezes, Ettore Gotti Tedeschi, znaleźli się w centrum dochodzenia przez prokuraturę rzymską, które doprowadziło do prewencyjnego zajęcia 23 milionów euro, należących do Stolicy Apostolskiej z powodu braku norm przeciw praniu brudnych pieniędzy. "Natychmiastowe ich przyjęcie powinno doprowadzić do poprawy relacji między IOR a włoskimi instytucjami bankowymi" – uważa Tornielli.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.